Marraskuun ensimmäisen viikon olen viettänyt kirjakekriä ja houkutellut siihen mukaan muitakin kirjabloggaajia. Varotusaika oli aika lyhyt, sillä lähetin seireenikutsuni vain viikkoa ennen haastepäiviä (tässä).
Ilokseni muutama kollega heittäytyi kanssajännitämään, joten nyt on luettavissa kekrikirjakokemuksia ainakin blogeista
Kirja vieköön!
Kirjan pauloissa
Kirjaluotsi
Kirjasähkökäyrä
Kirsin kirjanurkka
Mari A:n kirjablogi
Oksan hyllyltä
Rakkaudesta kirjoihin
Reader why did I marry him?
Tuulevin lukublogi
Yöpöydän kirjatJuttuja löytää muun muassa kirjoista Aavepoika Aapeli & Mörkölinna, Alku, Hyvä tytär, Koodinmurtaja, Kuka murhasi Roland Barthesin. Mistelimurha ja muita kertomuksia, Murha kirjapiirissä, Neptunuksen sauva, Nokisen tomumajan arvoitus, Peilien kirja, Ponku, Peetu ja rikotun repun keissi, Runoilijan vaimo, Silmukka, Sokeita hetkiä, Taivas Lontoon yllä, Tyttö joka etsi varjoaan, 50/50.
Suoria juttulinkkejä sopii bloggaajien linkittää postaukseni perään. Näin saamme lukijoiden avuksi vinkkikoonnin jännityskirjoista, viime hetken isänpäiväkirjan hankintoihin ja muihin alkutalven kirjakekkereihin.
KIITOS OSALLISTUNEILLE!
Omat viikon valintani osuvat kirjoihin, joita olen lukenut pitkin vuotta, mutta postaukset ovat suurimmalta osalta jääneet odottamaan aikaa parempaa – eli marrasjännitysviikkoa. Tässä postausluetteloni:
Huomenta. Kiitos haasteesta Tuija. Luin seuraavat kolme kirjaa, joita en olisi lukenut, ainakaan nyt. Kaksi ensimmäistä sopivat hyvin isänpäivälahjoiksi, Neuhausia ei ole suomennettu.
Antti Tuomainen – Kaivos
https://kirjaviekoon.blogspot.fi/2017/11/antti-tuomainen-kaivos.html
Dan Brown – Alku
https://kirjaviekoon.blogspot.fi/2017/11/dan-brown-alku.html
Nele Neuhaus – Syvät haavat
https://kirjaviekoon.blogspot.fi/2017/11/nele-neuhaus-algunas-heridas-nunca-se.html
Kiitos Riitta! Yhden suomennetun Neuhausin olen lukenut, eli tuotantoa riittää käännettäväksi.
En tiedä, kannattaako. Kaksi olen lukenut ja toisessa asenteet enemmän kuin oudot.
Kiinnostaako treenaminen? Tule ja tutustu Elixiaan! Jotenkin nyt järkytyin, kun sun blogissa on mainoksia (en ole ennen huomannut), vaan mikäs siinä ja itse asiaan.
Panokseni haasteeseen on yhden teoksen kokoinen, mutta kyllä yksi näin hyvä teos vastaa ainakin kymmentä muuta. Kyseessä on Lauri Mäkisen hurjanhieno 50/50, johon suosittelen vahvasti tutustumaan. Linkki postaukseen tässä: https://readerwhydidimarryhim.blogspot.fi/2017/11/lauri-makinen-5050.html
Kiitos kivasta haasteesta!
MITÄ! Ei pitäisi olla mainoksia. Ei saisi olla. No jo on! Selvitän sen asian.
Kiitos panoksestasi haasteeseen. 50/50 on kirja, jota odotan kirjastosta. Kirjailijan edellinen säväytti aiheellaan.
Kiitos haasteesta, tässä kahden kirjan panokseni 🙂
Dan Brown: Alku
http://www.havena.fi/kirjaluotsi/dan-brown-alku/
Laurent Binet: Kuka murhasi Roland Barthesin?
http://www.havena.fi/kirjaluotsi/laurent-binet-kuka-murhasi-roland-barthesin/
Kiitos osallistumisesta! Kumpikin opus on lukematta – vielä.
Kiitos mukavasta teemaviikosta! Tässä vielä yksi viime hetken jännäri:
https://oksanhyllylta.blogspot.com/2017/11/sarjakuvaa-jacques-tardi-west-coast.html
Ja aiemmin viikolla ilmestyivät nämä:
Fred Vargas – Neptunuksen sauva
https://oksanhyllylta.blogspot.com/2017/11/fred-vargas-neptunuksen-sauva.html
P. D. James – Mistelimurha ja muita kertomuksia
https://oksanhyllylta.blogspot.com/2017/11/p-d-james-mistelimurha-ja-muita.html
Viikkoni oli siis oikein onnistunut :). Vinkki: jollet ole vielä lukenut P. D. Jamesin kirjaa, suosittelen! Oli erittäin mainio tapaus, ja rikosjuonet näköjään taipuvat hienosti myös novellin muotoon, kun on taitava kynäilijä. 🙂
Novellijännitystä en ole paljon kokeillutkaan – kiitos vinkistä. Ja kiitos mukanaolosta ja jännitysvinkkilistan kartuttamisesta!
Kolme kirjaa luettuna:
Lone Theils: Runoilijan vaimo
Maria Mustranta: Sokeita hetkiä
https://marinkirjablogi.blogspot.fi/2017/11/lone-theils-runoilijan-vaimo-maria.html
ja
Taina Haahti: Kolumnisti
https://marinkirjablogi.blogspot.fi/2017/11/taina-haahti-kolumnisti.html
Kiitos osallistumisesta ja uusien tuttavuuksien tuomista jännitystietoisuuteen!
Kiitos haasteesta. Näistä neljästä kirjoitin tällä viikolla. Pallokalaa suosittelen isänpäivälahjaksi. Siis kirjaa, en ruokaa. 😉
Metropoliitta Panteleimon: Murha kirjapiirissä (2016)
https://kirjanpauloissa.blogspot.fi/2017/11/metropoliitta-panteleimon-murha.html
Savisaari & Tihinen: Ponku, Peetu ja rikotun repun keissi (2017)
https://kirjanpauloissa.blogspot.fi/2017/11/ponku-peetu-ja-rikotun-repun-keissi.html
Heikki Valkama: Pallokala (2017)
https://kirjanpauloissa.blogspot.fi/2017/11/heikki-valkama-pallokala.html
Eeva Tenhunen: Nuku hyvin, Punahilkka (1973)
https://kirjanpauloissa.blogspot.fi/2017/11/eeva-tenhunen-nuku-hyvin-punahilkka.html
Tenhunen on NIIN klassikko! Mielenkiintoisia jännitysviikon valintoja kaikkiaan, vinkkejä monenlaisille lukijoille. Kiitos osallistumisesta!
Main puolesta linkki Kirjasähkökäyrään.
https://kirjasahkokayra.blogspot.fi/2017/11/karin-slaughter-hyva-tytar.html
Tuolta löytyy kolme jännäriä, joilla osallistuin Marrasjännityshaasteesee 🙂
Kiitos haasteesta, tuli luettua hyvät jännärit 🙂
Kiitän osallistumisesta!
Hei!
Pahoittelen myöhästymistä, mutta olin mukana kahdella jutulla eli Antti Saarnio ja Cata Ahlbäckin
Aavepoika Aapeli & Mörkölinna
http://www.kirsinkirjanurkka.fi/2017/11/antti-saarnio-ja-cata-ahlback-aavepoika.html
ja
Lauri Mäkisen 50/50
http://www.kirsinkirjanurkka.fi/2017/11/lauri-makinen-5050.html
Kiitos teemaviikon järjestelyistä! Oli hauskaa olla mukana.
Kiitos Kirsi kekreihin liittymisestä. Hain juuri kirjastosta 50/50, ja odotukset ovat korkealla.
Minä jo nyt muistan linkittää nämä: https://tuulevi.wordpress.com/2017/11/01/p-d-james-mistelimurha/
https://tuulevi.wordpress.com/2017/11/05/pauliina-susi-seireeni/
[Mainoksista: Maksatko WordPressille? Jos et, voinolla joskus mainoksia. Oletko huomannut sen ”Occasionllay, some of your readers may see… (tms.)?]
Kiitos linkkauksesta!
Tuulevi, juuri tuo on satunnaisten mainosten salaisuus, selvisi minullekin. En maksa, joten WP iskee mainoksia. Tässä on nyt tuumailun paikka, pitääkö laittaa raha liikkumaan, jotta vältyn mainonnalta.
Anteeksi nuo kirjoitusvirheet! Tuo mainostusasia on ollut mielestäni noin jo vuosia. Oman blogini osalta päätin, ettei kirjallisuusblogin teemoilla mahda kovin pahoja mainoksia tulla.